Psychoterapia Pozytywna i Transkulturowa
(PPT after Pesechkian, since 1977)
jest podejściem humanistyczno-psychodynamicznym opracowanym przez prof. Nossrata Peseschkiana w Niemczech w 1968 roku i rozwijanym w kolejnych dekadach minionego i obecnego wieku.
Integruje ono w sobie:
humanistyczną wizję człowieka,
psychodynamiczne rozumienie dynamiki konfliktów,
refleksję systemową obejmującą aspekty transgeneracyjne i transkulturowe,
elementy poznawczo-behawioralne
oraz myślenie strategiczne, w tym oparty na zasobach i zorientowany na cel pięcioetapowy proces psychoterapii (Remmers, 2020).
Od czasu wprowadzenia do świata nauki terminu Psychoterapii Pozytywnej, zostało opublikowanych ponad 30 książek oraz kilkaset artykułów dotyczących tej modalności.
Wiele publikacji dotyczyło skuteczności psychoterapii pozytywnej oraz narzędzi, które zostały stworzone i opisane przez to podejście.
Ostatnio wydana przez wydawnictwo Springer książka „Positive Psychiatry, Psychotherapy and Psychology (Mesias, Peseschkian, Cagande. 2020 ) jest pierwszą na świecie pozycją stworzoną wspólnie przez 48 autorów z pięciu kontynentów będących przedstawicielami świata Psychoterapii Pozytywnej (PPT after Pesechkian, since 1977), Psychologii Pozytywnej (Seligman, 1988) oraz Psychiatrii Pozytywnej (Jeste, 2012).